Strona Główna Zachodniopomorskie 100-lecie naszego członka
100-lecie naszego członka


W dniu 15 grudnia 2010 r. Pan mjr. poż w st. spocz. Witold Siennicki ze Szczecina

obchodził swoje S E T N E U R O D Z I N Y.

W tym tak szczególnym dla Jubilata dniu list do Niego skierował Prezes Rady Ministrów Pan Donald Tusk .

List ten załączamy,

W dniu tej szczególnej rocznicy z najlepszymi życzeniami i tematycznym pamiątkowym grawertonem okolicznościowym do zacnego Jubilata przybyli:

  1. bryg. mgr inż. Mieczysław Cierpicki – Zastępca Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie,

  2. płk poż w st. spocz. mgr Albin Piątkowski – Wiceprezes Zarządu Głównego i Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa R.P. w Szczecinie,

  3. bryg. mgr inż. Kazimierz Lesisz – Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Z życzeniami przybyli również:

  1. Przedstawiciele Oddziału Wojewódzkiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie, którego Jubilat jest świadczeniobiorcą, ze względu na korzystniejszą emeryturę. Wraz z życzeniami przekazali oni list okolicznościowy Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który przyznał równocześnie Jubilatowi comiesięczne świadczenie honorowe w wysokości 2700 zł. Uznajemy to jako wyraz nadzwyczajnego i wspaniałego uhonorowania Seniora – Jubilata przez Prezesa ZUS.

  2. Przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie z listem i specjalnym Medalem Pamiątkowym od Kierownika Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z Warszawy.

  3. Przedstawiciele Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinie z listem dla Dostojnego Jubilata od Prezydenta Miasta Pana Piotra Krzystka.

  4. Przedstawiciele Organizacji Kombatanckich z listem od Zachodniopomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Koła „Chrobry”- tego Związku - przy Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

Czcigodny Jubilat urodził się 15 grudnia 1910 r w Skierniewicach. W kwietniu 1932 r. został wcielony do wojska. Jest żołnierzem września 1939. Uczestniczył w bitwie nad Bzurą. W dniu 18 września 1939 r. wzięty został do niewoli niemieckiej i osadzony w Zgierzu, skąd uciekł po miesięcznym w niej pobycie.

Po zakończeniu wojny w marcu 1946 r wraz z żoną i dwojgiem dzieci wyjeżdża na Ziemie Odzyskane gdzie w Starostwie Powiatowym w Kamieniu Pomorskim rozpoczyna swoją długą przygodę z pożarnictwem – na stanowisku podreferendarza do spraw walki z pożarami. Po czterech latach przenosi się do Szczecina, gdzie pracuje na stanowisku inspektora ochrony przeciwpożarowej w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego.

Od czerwca 1957 r. rozpoczyna swoją służbę w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Szczecinie, na stanowiskach st. inspektora, kierownika służby organizacyjnej, st. inspektora w służbie zapobiegania pożarom, i st. oficera do spraw obronnych. W 1966 r. łącząc służbę z obowiązkami rodzinnymi – ukończył szkołę średnią i zdał maturę, a w 1969 r. ukończył szkolenie doskonalące dla oficerów pożarnictwa w Warszawie i uzyskał dyplom ukończenia Szkoły Oficerów Pożarnictwa. Z końcem 1976 r. – po 30 latach ofiarnej służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej przechodzi na emeryturę

Nadal jednak od stycznia 1977 r. pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy kolejno w Wojewódzkim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie, Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Szczecinie ( inspektor ds. obronnych), Szczecińskich Zakładach Graficznych. W czerwcu 1989 r zakończył swoją aktywność zawodową – po 43 latach aktywnych działań na rzecz ochrony przeciwpożarowej w b. województwie szczecińskim.

Od chwili powołania Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w województwie zachodniopomorskim - to jest od 1993 r jest jego aktywnym członkiem, nestorem i najstarszym z żyjących strażaków w Polsce.

Za swoją nieprzeciętnie zaangażowaną wieloletnia służbę w obronie Ojczyzny i w walce o ochronę życia i mienia przed pożarami mjr poż. Witold Siennicki jest wyróżniony wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami, między innymi jak: Patent nr 13700 i godność „Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”, nadany w 1999 r przez Prezesa Rady Ministrów, „Medal za Udział w Wojnie Obronnej 1939”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, W styczniu 2001 r. został awansowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do stopnia podporucznika, Złota Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” – w 2005 r., Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego”- 2005 r, Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, Odznaka „Gryfa Pomorskiego” za zasługi w zagospodarowaniu województwa szczecińskiego.

Opracował: Albin Piątkowski

 

 

List_z_Kancelari_Prezesa_RM

skan1