Strona Główna Podkarpackie Tak powstawała nasza organizacja na Podkapraciu!
Tak powstawała nasza organizacja na Podkapraciu!

Stowarzyszenie pod nazwą „Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczpospolitej Polskiej” – zwany dalej Związkiem, jest niezależną i samodzielną organizacją posiadającą osobowość prawną.

Tę osobowość prawną posiadają na poszczególnych szczeblach działania: Zarząd Główny oraz Zarządy Wojewódzkie i Koła Związku.

 

Celem działania Związku jest między innymi:

 

  • ochrona interesów emerytów i rencistów z tytułu uprzedniej służby, uprawnień socjalno-bytowych, zdrowotnych i kulturalnych oraz sprawowanie w tym zakresie kontroli społecznej,

  • czuwanie nad sprawiedliwą oceną dorobku pokoleń pożarników polskich oraz obrona honoru, godności i czci jej funkcjonariuszy,

  • pogłębianie zrodzonego i ukształtowanego w wyniku służby koleżeństwa oraz zapewnienie członkom Związku uczestnictwa w życiu społecznym i publicznym,

  • reprezentowanie emerytów i rencistów wobec organów władzy administracji państwowej i samorządowej, a w szczególności Ministra Spraw Wewnętrznych oraz komendantów Państwowej Straży Pożarnej – we wszystkich sprawach, a szczególnie socjalno-bytowych i podziału środków funduszu socjalnego na ten cel.

 

Geneza tworzenia się struktur organizacyjnych Związku

Historia Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej i jego poprzednika – Związku Byłych Funkcjonariuszy i Pracowników Pożarnictwa Polskiego nierozerwalnie wiąże się z tworzeniem systemu emerytalno-rentowego w pożarnictwie.

Jest to historia barwna, ale i niekiedy bolesna – pełna trudu i zawirowań.

Znajdujemy w niej momenty i zachowania niezrozumiałe, ale też dające wiarę w człowieka. Przebija się w niej wielość czynów na rzecz innego człowieka. Zawiera ona w sobie także rejestr wydarzeń i zmagań ludzi tworzących stowarzyszenie.

Głównym przyczynkiem powstałego po raz pierwszy w dziejach ochrony przeciwpożarowej zalążku Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa stało się przyjęcie przez kontraktowy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu w dniu 24 sierpnia 1991r. dwóch ustaw: o ochronie przeciwpożarowej i o Państwowej Straży Pożarnej.

Fundamentalne pożarnicze ustawy ustalały między innymi nową organizację ochrony przeciwpożarowej, w tym tworzyły nową formację pod nazwą Państwowa Straż Pożarna wprowadzając tym samym likwidację dotychczasowych struktur.

Strażakom PSP przyznano policyjne uprawnienia emerytalno-rentowe, natomiast byli członkowie Korpusu Technicznego Pożarnictwa i funkcjonariusze pożarnictwa znaleźli się poza resortem spraw wewnętrznych. Spowodowało to tym samym podział środowiska emerytów strażackich na dwie grupy, tj. na tych, którzy odeszli na emeryturę przed wejściem w życie nowej ustawy oraz na tych, którzy odchodzili na emeryturę już jako strażacy Państwowej Straży Pożarnej.

Rozgoryczeni emeryci poczęli słać listy do Ministerstwa i Komendy Głównej – żądali w nich naprawienia wyrządzonych krzywd. Niestety każda z odpowiedzi zawierała zwrot – w świetle ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej nie jest Pan/Pani strażakiem PSP, w związku z czym Komenda Główna PSP nie czuje się władna do rozpatrzenia przedmiotowej sprawy -.

Ponieważ indywidualne prośby nie odnosiły pożądanego skutku pojawiła się inicjatywa utworzenia organizacji dla obrony praw naszego środowiska.

Dlatego też, celem uregulowania powyższych kwestii 24 marca 1992r. w Białymstoku powstało pierwsze Środowiskowe Koło Emerytów i Rencistów Pożarnictwa pod przewodnictwem płk poż. w st. spocz. Klemensa Dziermańskiego.

Niedługo po tym Zarząd Koła wystosował apel do oficerów i liderów grup emeryckich na terenie Polski dając tym samym sygnał do tworzenia kolejnych Kół w całym kraju.

Na koniec 1992r. działało ich już 16, w tym kilka na terenie obecnego województwa podkarpackiego.

Po kilku miesiącach już na terenie 32 województw działały Środowiskowe Koła Emerytów Pożarników, bądź Kluby Emerytów.

2 lutego 1993r. doszło w Warszawie w siedzibie ZG ZOSP RP do pierwszego ogólnokrajowego spotkania działaczy Kół i Klubów, gdzie postanowiono o powołaniu ogólnokrajowego ciała, którego zadaniem miała być koordynacja prac nad tworzeniem struktur w terenie oraz reprezentowanie środowiska w dochodzeniu do równoprawnych świadczeń emerytalnych.

Zebrani przyjęli nazwę tego gremium jako Krajowe Przedstawicielstwo Pożarników Emerytów i Rencistów.

Uczestnikiem tego historycznego spotkania był też m.in. płk poż. w st. spocz. Jan Smykała z Tarnobrzega.

Była to pierwsza forma scentralizowanego – ogólnokrajowego działania środowiska pożarniczego i jest utożsamiana z powstaniem naszego stowarzyszenia.

Podczas drugiego ogólnopolskiego spotkania, które odbyło się 20 lipca 1994r., wobec przeszkód uniemożliwiających powołanie branżowej sekcji w ramach Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, przyjęto uchwałę o przystąpieniu do tworzenia własnego związku. Następnie, spotkanie przekształciło się w Zjazd Założycielski Związku Byłych Funkcjonariuszy i Pracowników Pożarnictwa Polskiego, na którym m. in. wybrano jego tymczasowe władze, które jednocześnie stały się Komitetem Założycielskim Związku.

Była to samorodna, samodzielna organizacja obejmująca swym zasięgiem cały kraj.

 

W dniach 1-3 grudnia 1995r. w siedzibie Szkoły Podoficerskiej PSP w Supraślu odbył się I Krajowy Zjazd Związku Byłych Funkcjonariuszy i Pracowników Pożarnictwa Polskiego. Zgromadził on 26 delegatów, w tym 24 Prezesów Zarządów Wojewódzkich. Zjazd dokonał oceny dotychczasowej działalności, przyjął program działania oraz uchwalił pierwszy statut Związku pod nazwą Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród uczestników tego zjazdu było dwóch przedstawicieli regionu rzeszowskiego: Mieczysław Prugar z Krosna i Jan Smykała z Tarnobrzega, który wszedł w skład Zarządu Głównego Związku.

 

W składach osobowych ciał kierowniczych szczebla krajowego naszego ruchu związkowego od samego początku znajdowali się przedstawiciele naszego województwa:

 

Jan Smykała zasiadał w ZG Związku w latach 1995 – 1998

oraz 1999 – 2003

Roman Petryniak zasiadał w ZG Związku w latach 1999 – 2007

w Głównej Komisji Rewizyjnej w latach 2007 – 2011

oraz 2011 – nadal

Stanisław Gajda zasiadał w ZG Związku w latach 2003 – 2011

 

Tadeusz Cyrek zasiada w ZG Związku od 2011 - nadal

Powstawanie Związku w województwie.

Tworzenie struktur Związku przebiegało na terenie obecnego województwa podkarpackiego z wielu powodów nierównomiernie.

Zależało to w głównej mierze od determinacji liderów tego ruchu związkowego, jak też postaw komendantów PSP.

 

Województwo krośnieńskie

 

Początek istnienia Związku na terenie tego województwa datowany jest na grudzień 1994r. Wtedy to zawiązała się grupa inicjatywna pod przewodnictwem emerytowanych oficerów pożarnictwa: płk Tadeusza Kubita i st. bryg. Mieczysława Prugara. Ich inicjatywa spotkała się ze zrozumieniem i pomocą ze strony Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. mgr Władysława Pelczara. Pomocni okazali się również komendanci rejonowi i dowódcy jednostek ratowniczo-gaśniczych.

W efekcie przeprowadzonych serii zebrań, obsłużonych przez wspomnianych oficerów z udziałem strażaków znajdujących się w stanie spoczynku powstało 6 Kół Terenowych, tj. w Brzozowie, Jaśle, Krośnie, Lesku, Sanoku i Ustrzykach Dolnych oraz siódme Koło skupiające emerytowanych strażaków z Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej przy Zakładach Chemicznych „Gamrat” w Jaśle.

Tymczasowy Zarząd Wojewódzki zawiązał się 6 kwietnia 1995r. Na jego czele stanął Mieczysław Prugar. Poza nim do TZW wybrano: Tadeusza Kubita – wiceprezes, Janusza Guzika – sekretarz, P. Aleksandrę Wojnar – skarbnik oraz Adama Czuchrę, Józefa Merkwę, Zbigniewa Muronia, Stanisława Czaparę, Stanisława Ziemiańskiego, Michała Podkalickiego i Edwarda Reczka. Przewodniczącą Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej wybrano P. Zofię Walaszczyk.

Do czołowych działaczy-organizatorów Związku poza wymienionymi wyżej byli emerytowani strażacy: Zbigniew Kubit, Dominik Mroczka, Adam Olszewski, Roman Petryniak, Mieczysław Stafiej, Józef Szubra, Władysław Suszko, Stanisław Ślączka.

W okresie od powołania struktur Związku do końca 1998r. na czele zarządów Kół stali: w Brzozowie – Adam Czuchra, w Jaśle – Józef Merkwa, w Krośnie – Zbigniew Muroń, w Lesku – Stanisław Capar, w Sanoku – Franciszek Gacek, a po jego rezygnacji Stanisław Ziemiański, w Ustrzykach Dolnych – Zdzisław Dawidko, a po jego śmierci Michał Podkalicki i przy jasielskim „Gamracie” – Edward Reczek.

 

Województwo przemyskie

 

Organizacji struktur Związku podjął się w czerwcu 1996r. płk poż. w st. spocz. mgr Stanisław Lula. Pełnomocnikiem Zarządu Głównego do spraw organizacji Związku na terenie województwa przemyskiego był członek Prezydium Zarządu Głównego kol. Jerzy Górnicki. Do końca czerwca 1996r. zawiązały się Kola w Jarosławiu, Lubaczowie, Przemyślu i Przeworsku.

16 sierpnia 1996r. Zarząd Koła w Przemyślu zwrócił się do Zarządu Głównego o uzyskanie dla siebie statusu Zarządu Wojewódzkiego. Odpowiedź Zarządu Głównego była jednak negatywna. Mimo to, jak dowiodła praktyka, Zarząd Koła przemyskiego odgrywał w istocie rolę wiodącą o charakterze Zarządu Wojewódzkiego ze Stanisławem Lulą jako prezesem.

Unormowanie sytuacji nastąpiło 12 czerwca 1997r. kiedy odbył się Wojewódzki Zjazd Delegatów. Wybrano wówczas Zarząd Wojewódzki oraz Wojewódzką Komisję Rewizyjną. Do Zarządu Wojewódzkiego weszli: mgr Stanisław Lula – prezes, Stanisław Buć - wiceprezes, Jerzy Stopka – sekretarz, Kazimierz Fejadsz – skarbnik oraz jako członkowie: Ludwik Kosiński, Łukasz Partyka i Stanisław Jurkiewicz. W Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej znaleźli się: Mieczysław Głuszek – przewodniczący, Tadeusz Tymoczek – wiceprzewodniczący, Józef Wróbel – sekretarz oraz Tadeusz Szaganiec i Stanisław Pawłowski jako członkowie.

Prezesami poszczególnych Kół byli: Jarosław – Ludwik Kosiński, Lubaczów – Tadeusz Szaganiec, Przemyśl – Marian Florek, Emil Szczur, Przeworsk – Stanisław Jurkiewicz.

 

Województwo rzeszowskie

 

Pełnomocnikiem z ramienia Zarządu Głównego dla tworzenia struktur Związku był Jan Smykała. Wojewódzki Zjazd Delegatów przeprowadzono 30 grudnia 1996r. wybierając wojewódzkie władze statutowe.

W Zarządzie Wojewódzkim znaleźli się: Tadeusz Stasicki – prezes, Henryk Szewczyk – wiceprezes, Władysław Kwoczyński – sekretarz, P. Danuta Leja – skarbnik oraz członkowie: Bronisław Grzywna, Jerzy Lechowicz, Zdzisław Jedynak, Bronisław Gut, Stanisław Bosek, Adam Bebło i Stanisław Koczoń. Do Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej wybrano: Stanisława Guzka – przewodniczący, Edwarda Pietrusa, Emila Bąka, P. Krystynę Siewierską i Jerzego Salwę.

Proces tworzenia Kół w województwie rzeszowskim przebiegał szybko i sprawnie. Wszystkie Koła powstały w listopadzie i grudniu 1996r.

Prezesami poszczególnych Kół byli: Koło przy KW PSP w Rzeszowie – Tadeusz Stasicki, Kolbuszowa – Bronisław Gut, Leżajsk – Bronisław Grzywna, Łańcut – Henryk Szewczyk, Mielec – Jerzy Lechowicz, Ropczyce – Zdzisław Jedynak, Koło przy KR PSP w Rzeszowie – Stanisław Koczoń, Strzyżów – Stanisław Bosek.

 

Województwo tarnobrzeskie

 

W maju 1992r. płk Jan Smykała po uzyskaniu ustnej zgody kierownictwa Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Tarnobrzegu przystąpił do organizowania Koła Środowiskowego. W dniu 16 października 1992r. przeprowadzono zebranie założycielskie Koła, które miało charakter zebrania ogólno wojewódzkiego. Wtedy to wybrano Zarząd Koła z Janem Smykałą na czele.

W Zarządzie znaleźli się jeszcze: Jan Glenda – wiceprezes, Jan Korczak – sekretarz, Jan Chmielowiec – skarbnik i Jan Rząd.

W chwili zebrania do Koła należały 22 osoby z Janowa Lubelskiego i Tarnobrzega.

Założycielski Wojewódzki Zjazd Delegatów Organizacji Tarnobrzeskiej odbył się 14 września 1995r. Wybrano wówczas Zarząd Wojewódzki w składzie: Jan Smykała – prezes, Jan Glenda – wiceprezes, Tadeusz Książkiewicz – sekretarz, Andrzej Prędki – skarbnik oraz Franciszek Dudek, Stanisław Kaczyński i Stanisław Stańczak. Z czasem do składu Zarządu Wojewódzkiego dołączono Romana Dydo.

Do Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej wybrano P. Elżbietę Wolską – przewodnicząca, P. Romualdę Mroczyńską i Szymona Niedbałę.

W 1992r. na terenie województwa istniały 2 Koła, do których należało 17 osób. W kolejnych latach powstawały następne Koła Związku, w sumie powstało ich 7 i liczyły 291 członków.

Prezesami poszczególnych Kół byli: Janów Lubelski – Franciszek Dudek, Opatów – Stanisław Pater, Sandomierz – Jan Glenda, Stalowa Wola – Tadeusz Książkiewicz, Staszów – Stanisław Kaczyński.

 

Zarząd Wojewódzki Związku


Całokształtem działalności Związku na terenie województwa kierują: Zarząd Wojewódzki oraz Prezydium Zarządu Wojewódzkiego.

Jako Zarząd Wojewódzki w minionym okresie czasu zwracaliśmy szczególna uwagę na pracę Kół terenowych – jako podstawowe ogniwa Związku realizujące określone zadania statutowe wśród członków Związku oraz emerytów i rencistów naszego województwa.

Wszystkie Zarządy Wojewódzkie w okresach swoich kadencji systematycznie organizowały dwa razy w ciągu roku Posiedzenia Zarządu Wojewódzkiego, często z udziałem Prezesów Kół i Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej. Natomiast członkowie Prezydium Zarządu Wojewódzkiego spotykali się w okresach przed i między posiedzeniami Zarządu Wojewódzkiego, omawiając na bieżąco zagadnienia i problemy zarówno powiązane z działalnością związkową, jak też socjalno-bytową emerytów i rencistów, współpracy z Komendami PSP, organizacją życia kulturalno-oświatowego itp.

W październiku 2008r. Zarząd Wojewódzki był organizatorem jubileuszowej uroczystości związanej z XV-leciem działalności Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa. Była też ona okazją do przedstawienia informacji o powstawaniu Związku na terenach obecnego województwa podkarpackiego przez poszczególnych jego twórców i działaczy związkowych. Podczas tego spotkania założycieli Związku oraz Koła uhonorowano okolicznościowymi statuetkami, zaś wszystkich jego uczestników – medalami jubileuszowymi XV-lecia Związku.

Na przestrzeni lat poszczególne Zarządy Wojewódzkie Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP pracowały w następujących składach osobowych:

 

Skład Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP woj. rzeszowskiego – grudzień 1996r.:

  1. Stasicki Tadeusz – prezes

  2. Szewczyk Henryk – wiceprezes

  3. Kwoczyński Władysław – sekretarz

  4. Leja Danuta – skarbnik

  5. Grzywna Bronisław – członek

  6. Lechowicz Jerzy – członek

  7. Jedynak Zdzisław - członek

  8. Gut Bronisław – członek

  9. Bosek Stanisław – członek

  10. Koczoń Stanisław – członek

  11. Bebło Adam – członek

  12. Guzek Kazimierz – przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Wymienieni byli jednocześnie Prezesami Zarządów Kół. W skład Zarządu Wojewódzkiego wchodziło 8 Zarządów Kół terenowych zrzeszających łącznie 287 członków.

W związku ze zmianą podziału administracyjnego kraju od 1 stycznia 1999r. zaszła konieczność dostosowania struktur organizacyjnych naszego Związku do nowego układu województw.

Uchwałą Nr 3/98 Zarządu Głównego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP z dnia 18 listopada 1998r. zarządzona została kampania sprawozdawczo-wyborcza we wszystkich terenowych ogniwach Związku oraz zwołanie Nadzwyczajnych Zjazdów Wojewódzkich już w zintegrowanych układach administracyjnych w 16 nowych województwach.

Zgodnie z powyższymi zaleceniami w dniu 8 kwietnia 1999r. odbył się w Rzeszowie I Wojewódzki Zjazd Delegatów Związku województwa podkarpackiego.

 

W skład wybranego na I Zjeździe Zarządu Wojewódzkiego Związku weszli:

  1. Szewczyk Henryk – prezes

  2. Petryniak Roman – wiceprezes

  3. Smykała Jan – wiceprezes

  4. Ciba Jan – sekretarz

  5. Bar Tadeusz - skarbnik

  6. Merkwa Józef – członek

  7. Ziemiański Leon – członek

  8. Niedbała Szymon – członek

  9. Cyrek Tadeusz – członek

  10. Kosiński Ludwik – członek

  11. Bąk Emil – członek

  12. Jurkiewicz Stanisław – członek

  13. Lechowicz Jerzy – członek

  14. Kubit Zbigniew – członek

  15. Stafiej Mieczysław – członek

  16. Ziemiański Stanisław – członek

  17. Longosz Józef – członek

W skład Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej wchodzili: Wojnar Aleksandra, Pietras Edward, Krzywowiąza Jan i Wiśniewski Tadeusz.

Zarząd skupiał 20 Zarządów Kół terenowych zrzeszających łącznie 1100 członków Związku.

Podkarpacki Zarząd Wojewódzki Związku powstał w wyniku reformy administracyjnej kraju.

 

Skład Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP w Rzeszowie na lata 2003-2007:
  1. Gajda Stanisław – prezes

  2. Smykała Jan – wiceprezes

  3. Petryniak Roman – wiceprezes

  4. Lechowicz Jerzy – sekretarz

  5. Nycz Teresa – skarbnik

  6. Kosiński Ludwik – członek

  7. Olszewski Adam – członek

  8. Fornal Tadeusz – członek

  9. Szewczyk Henryk – członek

  10. Długosz Mieczysław – członek

  11. Szczur Emil – członek

  12. Tokarz Antoni – członek

  13. Nędza Adam – członek

  14. Albinowski Władysław – członek

  15. Merkwa Józef - członek

  16. Ziemiański Leon – członek

W skład Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej wchodzili: Wiśniewski Tadeusz, Wojnar Aleksandra i Haliniak Franciszek.


Skład Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP w Rzeszowie na lata 2007-2011:

  1. Gajda Stanisław – prezes

  2. Smykała Jan – wiceprezes

  3. Petryniak Roman – wiceprezes

  4. Cyrek Tadeusz – sekretarz

  5. Nycz Teresa – skarbnik

  6. Pelczar Władysław – członek Prezydium

  7. Hydzik Józef – członek Prezydium

  8. Gładysz Kazimierz – członek

  9. Leń Władysław – członek

  10. Chmura Jan – członek

  11. Olszewski Adam – członek

  12. Kwasek Bogdan – członek

  13. Nędza Adam – członek

  14. Nawrocki Stanisław – członek

  15. Krotysz Marian - członek

W skład Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej wchodzili: Wiśniewski Tadeusz – przewodniczący, Pszeniczny Grzegorz – wiceprzewodniczący, Pilch Bronisława – sekretarz.

 

Skład Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP w Rzeszowie na lata 2011-2014:
  1. Cyrek Tadeusz – prezes

  2. Gajda Stanisław – wiceprezes

  3. Petryniak Roman – wiceprezes

  4. Lewandowski Antoni – sekretarz

  5. Nycz Teresa – skarbnik

  6. Mróz Zbigniew – członek Prezydium

  7. Hydzik Józef – członek Prezydium

  8. Chmura Jan – członek

  9. Leń Władysław – członek

  10. Nawrocki Stanisław – członek

  11. Olszewski Adam – członek

  12. Pelczar Władysław – członek

  13. Smykała Jan – członek

  14. Stachyra Benedykt – członek

  15. Stasicki Tadeusz – członek

  16. Szczur Emil – członek

  17. Świder Jan – członek

  18. Ulan Roman – członek

W skład Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej wchodzą: Wiśniewski Tadeusz – przewodniczący, Pszeniczny Grzegorz – wiceprzewodniczący, Pilch Bronisława – sekretarz.

 

Komisja Socjalna

Komisja Socjalna jest organem opiniodawczym i doradczym Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – powoływanym w drodze decyzji na okres czterech lat.

Do zadań Komisji należy:

  • opiniowanie planu podziału funduszu na poszczególne grupy świadczeń socjalnych, na każdy rok kalendarzowy,

  • rozpatrywanie wniosków o pomoc socjalną dla emerytów i rencistów PSP oraz ich rodzin,

  • przedstawianie Komendantowi Wojewódzkiemu PSP propozycji co do sposobu załatwienia sprawy i wysokości świadczenia.

 

Pochodzące z funduszu socjalnego środki przeznaczane były na tego rodzaju świadczenia jak:

  • zapomogi pieniężne,

  • dopłaty do kosztów leczenia,

  • zwrot części kosztów pogrzebu uprawnionego,

  • dopłaty do kosztów związanych z pobytem w sanatoriach i uzdrowiskach,

  • dopłaty do kosztów wypoczynku indywidualnego i zbiorowego,

  • dopłaty do kosztów obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży.

 

W pracach Komisji od samego początku jej powołania uczestniczyli przedstawiciele naszego Związku, pełniąc też jednocześnie funkcje Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Komisji.

W skład Komisji na przestrzeni lat wchodzili: Gajda Stanisław, Tokarz Antoni, Nycz Teresa, Cyrek Tadeusz, Hydzik Józef.

Koła Związku


Koła Związku są podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Związku działającymi przy poszczególnych Komendach Państwowej Straży Pożarnej, których działalnością kieruje Zarząd Koła.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego działają 22 Koła Związku, które skupiają w sumie 886 członków. Od właściwej pracy Kół zależało i zależy nadal zaufanie do organizacji, podnoszenie jej autorytetu, a w wielu przypadkach spełnianie oczekiwań ludzi na różną pomoc – zaś szczególnie tym, którzy z różnych przyczyn znaleźli się w trudnej sytuacji zdrowotnej czy materialnej.

Koła Związku ściśle współpracowały z Komendami Miejskimi i Powiatowymi PSP, Związkiem OSP oraz innymi organizacjami. Były organizatorami bardzo wielu pięknych spotkań z okazji Dnia Strażaka, noworocznych, wielkanocnych, zebrań ogólnych i sprawozdawczych. Wiele z Kół organizowało wycieczki tak krajowe jak też zagraniczne, pielgrzymki strażaków, ogniska plenerowe, czy też inne spotkania okolicznościowe i kulturalno-oświatowe.

Dokonując oceny dorobku Kół, zauważyć należy że mimo wielu dobrych momentów ich pracy związkowej były też problemy i trudności, których źródłem były przepisy prawne i utracone tą drogą przywileje, w tym: tzw. „sufitówka”, zmieniona waloryzacja, a także ciągnące się przez lata problemy związane z funduszem socjalnym i brakiem możliwości korzystania z jego środków przy organizacji spotkań okolicznościowych. W związku z tym w niektórych Kołach nastąpiła stagnacja, bierność, poddanie się kłopotom i załamanie.


Pracą Kół Związku w poszczególnych latach kadencji kierowali Prezesi:

W latach 1999 – 2003:

Brzozów – Ziemiański Leon

Dębica – Fornal Tadeusz

Jarosław – Kosiński Ludwik

Jasło – Merkwa Józef

Kolbuszowa – Mierzwa Eugeniusz; Kawalec Ryszard

Krosno – Olszewski Adam

Lesko – Stafiej Mieczysław

Leżajsk – Grzywacz Bronisław; Bąk Emil

Lubaczów – Szaganiec Tadeusz

Łańcut – Szewczyk Henryk

Mielec – Lechowicz Jerzy

Nowa Dęba – Niedbała Szymon; Bereski Władysław

Przemyśl – Szczur Emil

Przeworsk – Jurkiewicz Stanisław

Ropczyce – Jedynak Stanisław; Pięta Alfred

Rzeszów KW – Wójcicki Kazimierz

Rzeszów KM – Koczoń Stanisław; Tokarz Antoni

Sanok – Ziemiański Stanisław; Nędza Adam

Stalowa Wola – Cyrek Tadeusz

Strzyżów – Bosek Stanisław

Tarnobrzeg – Smykała Jan

Ustrzyki Dolne – Czekaj Adam


W latach 2003 – 2007:

Brzozów – Ziemiański Leon

Dębica – Fornal Tadeusz

Jarosław – Kosiński Ludwik; Motyka Eugeniusz

Jasło – Nawrocki Stanisław

Kolbuszowa – Kawalec Ryszard; Halat Józef

Krosno – Olszewski Adam

Lesko – Stafiej Mieczysław; Ulan Roman

Leżajsk – Chmura Jan

Lubaczów – Gutkowski Marian

Łańcut – Szewczyk Henryk

Mielec – Lechowicz Jerzy; Pszeniczny Grzegorz

Nowa Dęba – Bereski Władysław

Przemyśl – Szczur Emil

Przeworsk – Jurkiewicz Stanisław

Ropczyce – Pięta Alfred

Rzeszów KW – Wójcicki Kazimierz; Hydzik Józef

Rzeszów KM – Tokarz Antoni

Sanok – Nędza Adam

Stalowa Wola – Cyrek Tadeusz

Strzyżów – Pilch Bronisława

Tarnobrzeg – Smykała Jan

Ustrzyki Dolne – Czekaj Adam

 

W latach 2007 – 2011:

Brzozów – Leń Władysław

Dębica – Mróz Zbigniew

Jarosław – Motyka Eugeniusz; Mazur Bogusław

Jasło – Nawrocki Stanisław

Kolbuszowa – Halat Józef; Kiciński Józef

Krosno – Olszewski Adam

Lesko – Ulan Roman

Leżajsk – Chmura Jan

Lubaczów – Gutkowski Marian

Łańcut – Szewczyk Henryk

Mielec – Pszeniczny Grzegorz

Nowa Dęba – Michalski Józef

Przemyśl – Szczur Emil

Przeworsk – Jurkiewicz Stanisław

Ropczyce – Pięta Alfred; Gryboś Adam

Rzeszów KW – Hydzik Józef

Rzeszów KM – Tokarz Antoni

Sanok – Nędza Adam

Stalowa Wola – Królicki Jan

Strzyżów – Pilch Bronisława

Tarnobrzeg – Lewandowski Antoni

Ustrzyki Dolne – Czekaj Adam

 

W latach 2011 – 2014:

Brzozów – Leń Władysław

Dębica – Mróz Zbigniew

Jarosław – Mazur Bogusław

Jasło – Nawrocki Stanisław

Kolbuszowa – Kiciński Józef

Krosno – Olszewski Adam

Lesko – Ulan Roman

Leżajsk – Chmura Jan

Lubaczów – Gutkowski Marian

Łańcut – Szewczyk Henryk

Mielec – Pszeniczny Grzegorz

Nowa Dęba – Michalski Józef

Przemyśl – Szczur Emil

Przeworsk – Jurkiewicz Stanisław

Ropczyce – Gryboś Adam

Rzeszów KW – Stopa Andrzej

Rzeszów KM – Świder Jan

Sanok – Nędza Adam

Stalowa Wola – Jankowski Aleksander

Strzyżów – Iskrzycki Antoni

Tarnobrzeg – Lewandowski Antoni

Ustrzyki Dolne – Czekaj Adam

Działalność Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa była i jest prowadzona dzięki dużemu zaangażowaniu wielu oddanych bez reszty emerytów i rencistów, którzy przeznaczają swój czas na sprawy związkowe. Są to też często ludzie, którzy budowali fundamenty pod dzisiejszy stan ochrony przeciwpożarowej naszego województwa.

Wszystkim tym osobom należą się serdeczne słowa podziękowania za działalność i społeczną służbę na rzecz emerytów i rencistów pożarnictwa z terenu działania Kół i Zarządu Wojewódzkiego Związku.

Słowa podziękowania kierujemy w stronę Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz Komendantów Miejskich i Powiatowych PSP i ich poprzedników, z którymi jako Związek pracowaliśmy w minionych latach.

Dziękujemy za dotychczasową współpracę i udzielane nam wsparcie w zakresie świadczenia pomocy na rzecz emerytów i rencistów pożarnictwa naszego województwa.

Zapraszanie nas na Dzień Strażaka, Memoriał Pożarniczy im. płk Andrzeja Bazanowskiego, narady roczne kadry kierowniczej PSP, udział w opracowaniu niniejszej monografii z okazji XX-lecia PSP dobrze świadczy o postawie kierownictwa KW PSP, wyrażającej się w potrzebie utrzymywania więzi pokoleniowej z weteranami służby.

 

 

 

 

Ze strażackim pozdrowieniem:

 

Prezes

Zarządu Wojewódzkiego

Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP

 

Tadeusz Cyrek